петък, 30 декември 2011 г.

Свързани лица

Свързани лица

Многократно съм писал за доказаните връзки между „Юлен" АД и „Витоша ски" АД (Тук, Тук и Тук) . Но наскоро излезе още една връзка, която за пълнота допълвам, за да може и зомбираните хора да проумеят, че едни и същи люде безчинстват и унищожават и че щом са си позволили да направят пъти по-голяма зоната над Банско, то съвсем същата съдба ще сполети и милата ни планина Витоша. Който не го е разбрал е или наивен или безочлив.

Та ето и инфото:

Според справка в Търговския регистър офшорките, които стоят зад „Юлен" АД, „Витоша ски" АД и Първа инвестиционна банка са регистрирани на един и същ адрес. Това е практика за този тип перачници на пари, но мисля че за този казус случайностите са изключени:

Маренго Трейдинг ЛТД (държи 60 % Юлен) и  
Легнано Ентърпрайсис ЛТД (държи 8 % ПИБ)
Тези две дружества са с регистрационен адрес: Cyprus, Nicosia, Michalakopoulou Street 12

T.A.K. Services LTD (държи 30 % Юлен),
Елора Мениджмънт ЛТД (държи 67 % Витоша ски),
Доминико Венчърс (държи 7 % ПИБ) и
Рафаела Консултантс (държи 7 % ПИБ)
И четирите имат общ регистрационен адрес:
British Virgin Islands, Tortola island, Road Town, Trident Chambers Wickhams Cay, PO Box 146.

Колкото до това, което става в държавата ни, аз отдавана писах, че плутокрацията в нашата държава в лицето на Пожарникаря е достигнал своя апогей. С това си действие настоящето правителство стана практически нелегитимно, тъй като суверена (тоест народа) е твърдо против. Но това не е новина:
Моят човек - неговата власт
Да си напазаруваш министър или как ските станаха новият любим спорт на държавата


Така, защо обаче е важно да се докаже, че тези фирми са свързани помежду си лица?


вторник, 19 юли 2011 г.

Нов Маршрут за протеста на 21 срещу политическия чадър над ски зона Банско в Национален парк 'Пирин' Nov marshrut na protesta na 21

Нов Маршрут за протеста на 21 срещу политическия чадър над ски зона Банско в Национален парк 'Пирин'

АКТУАЛИЗАЦИЯ НА НАЧАЛНАТА ТОЧКА И МАРШРУТА НА ШЕСТВИЕТО!!!
Тръгваме от стълбите на бившия Партиен дом (срещу Министерския съвет и Президентството), преминаваме покрай делегацията на Европейската комисия в София на ул. „Московска", храм паметника „Александър Невски", Парламента и Софийския университет и ще завършваме до сградата на БНТ на ул. "Сан Стефано".

Начало - 21 юли, четвъртък, 18 ч., площад „Независимост"
Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България" организира протестно шествие срещу унищожаването на Национален парк Пирин и политическия чадър над нарушенията в ски зона Банско. То ще се проведе в четвъртък, 21 юли 2011 г., от 18 ч. с начална точка стълбите на бившия Партиен дом, срещу Министерския съвет и Президентството, като ще премине покрай делегацията на Европейската комисия в София на ул. „Московска", храм паметника „Александър Невски", парламента и Софийския университет и ще завърши до сградата на БНТ.

Участниците ще носят чадъри, които символизират политическия чадър над нарушенията в ски зона Банско и Национален парк Пирин, допуснати както от настоящото правителство, така и от предишните три.

Междувременно природозащитниците подготвиха сигнал до Европейската комисия и ЮНЕСКО по повод скандалната идея на министъра на околната среда и водите Нона Караджова да узакони близо половината от ски зона Банско, която излиза извън концесията на „Юлен" АД в Национален парк Пирин. Освен национален парк, Пирин е част от европейската екологична мрежа Натура 2000 и от световното природно наследство на ЮНЕСКО.

Най-явните и безспорни нарушения, довели до изсичането на близо 650 декара вековни гори в Национален парк Пирин - извън разрешената по концесионен договор площ от близо 995 декара, включват:

1. Изграждането и ползването на ски писти и лифтове (вкл. ресторант с РЗП над 1200 м2 и водоем с обем над 1000 куб. м в м. Бъндеришка поляна), които не са предвидени в плана за управление на Национален парк Пирин (включващ предвижданията на Териториално-устройствения план на ски-зона Банско от 2001 г.) и концесионния договор: ски пистите „Платото 1" (северно от влек „Платото – Тодорка"), „Чалин валог 2" (западна), както и съгласуваните през 2010 г. от министър Нона Караджова ски лифтове „Бъндеришка поляна – Коларски път" (6-седалков) и „Платото – Тодорка" (4-седалков).

2. Изграждането на ски-писти „Шилигарника 2" (№ 10) и „Стражите" (№ 12), както и ски лифт „Железен мост – Платото" (4-седалков) извън обхвата на концесията.

3. Изграждането на всички ски писти и ски пътища без разрешителни за строеж.

4. Изграждането на ски пистите „Банско" (№1), „Бъндерица" (№2), „Балканиада" (№4), „Шилигарник 1" (№ 5), „Юлен" (№8), „Томба" (№9), „Платото 2" (№11), „Чалин валог 1" (№15), без да са спазени изискванията за ширина и минимални изкопни дейности в издадените от МОСВ решения по ОВОС. (Пример - изискване за ширината на пистата „м.Бъндеришка поляна – Тодорка" да не бъде повече от 30 м, а ширината на просеката за лифта да не е повече от 6 м. На практика - ширината на пистата е от 60 до 100 м, моделирани са над 100 декара и 35 000 куб. м., а ширината на лифта е от 15 до 30 м.)

Анализът на коалицията „За да остане природа в България" провери доколко съответното ски съоръжение е предвидено в Плана за управление (ПУ) на Национален парк Пирин и съответно концесионния договор с „Юлен" АД за ски зона Банско, дали са спазени режимите на плана за управление за строителство и условията в решенията по оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС), с които екоминистерството е съгласувало изграждането на ски съоръженията, както и дали са издадени разрешителни за строеж от Община Банско за изграждането на ски съоръженията и инфраструктурата?

Използвани са географски информационни системи (ГИС), сателитни изображения от Google Earth, карта на зонирането на Национален парк Пирин съгласно Плана за управление на парка, карта и данни за ски съоръженията в ски зона Банско от концесионера „Юлен" АД, концесионния договор и скица на концесията, наличните решения по ОВОС, справка за незаконните сечи в ски зона Банско от дирекцията на Национален парк Пирин и справка за разрешителните за строеж от Дирекция за национален строителен контрол.

Допълнителна информация:
Резюме на анализа за заононарушенията в Пирин

За контакти:
- Петко Цветков, Българска фондация Биоразнообразие, 088 75 222 06
- Константин Иванов, WWF, 0884 514 636

неделя, 17 юли 2011 г.

Шествие за Пирин - 21 юли!

Шествие за Пирин - 21 юли!

21ви юли, ден на политическите чадъри
Винаги си искал да знаеш как функционира един политически чадър?
Чудиш се как се отваря, затваря и шества необезпокояван из държавата ни?

Ела да разберем заедно!

В шествието, с което ще опънем нашите чадъри, за да докажем, че нашите – на гражданите, които искат демократичност, са повече и по-шарени от чадъра, отварян така чевръсто над „Юлен" АД!

Ела с чадъра си, ако смяташ, че има нещо нередно в това „Юлен" – офшорка, престъпваща българските закони вече повече от 10 години – да дарява бензин на полицията в Благоевград!

Ела, ако смяташ, че не е редно един наемател, самонастанил се в чужда собственост, да бъде поощряван за това с промяна в закона, вместо наказан!

Ела с цветен чадър, ако смяташ, че изявленията на премиера, че едно дружество от офшорки, изнасящи капитала от страната ни и нарушаващо нагло българското законодателство като собственика на ски-зона Банско, „работи за БВП и българските пенсионери"(интервю на Премиера във в-к „24 часа").

Ела, ако смяташ, че искаш бизнесът, с който България трябва да се идентифицира, да е законен и уважаващ законите, природата и традиционната ни култура.

Според г-н Борисов, колкото и да е незаконен бизнесът, ако носи някому доходи, страната печелела. Ако е така – от утре можем да настояваме за легализиране на проституцията, нарко-трафика и бизнеса с оръжия. Носят доходи – да. Въпросът все пак, г-н Борисов, понякога е КАК.

Ела, ако смяташ, че реверансът, който Българската държава в лицето на 4 правителства прави към „Юлен" е нерегламентирана държавна помощ и лице на беззаконията на олигархията, която не държи на демокрацията и не разбира смисъла й.

ЕЛА С ЧАДЪРА СИ! ДАЙ НА ТЕЗИ, КОИТО НЯМАТ ПО ЕДИН, ВЗЕМИ СМИСЛЕНИТЕ СИ ПРИЯТЕЛИ И РОЛЕРИТЕ, ЗА ДА ОПЪНЕМ НАШИЯ ЧАДЪР НАД ЗАКОННОСТТА И НАЦИОНАЛЕН ПАРК ПИРИН!

Маршрут: НДК - бул. Витоша - ул. Съборна - бул. Цар Освободител - ул. Московска – площад Александър Невски

Час на тръгване: 21 юли, 18 ч. от пилоните на НДК

Фейсбук адрес на събитието

Шествие ще бъде организирано и във Варна на същата дата. Подробности за мястото и началния час ще дадем тук в най-скоро време.

Ако искаш да организираш шествие или протест и в своя град, моля използвай тази бланка, за да подадеш уведомление до своята община: http://forthenature.org/documents/755

За повече информация и развитие на казуса следете сайта на Коалиция "За да остане природа в България".

Експертен правен анализ на казуса Пирин към настоящия момент: http://forthenature.org/upload/documents/2011/07/Zakonna_li_e_ski-zona_Bansko.pdf

Декларация срещу свалянето от ефир на предаване, което си позволи да коментира скандалния случай със ски-зона Банско: http://forthenature.org/news/2051

Петиция срещу опитите незаконно изсечените гори в Пирин да бъдат узаконени: http://forthenature.org/petitions/16

петък, 15 юли 2011 г.

Марко и Дечо Пора

Марко и Дечо Пора

Дори не предполагах, че вчерашният ми среднощен постинг Цеко и развлекателната телевизия: Една магарешка история ще се окаже толкова актуален. Днес виждам, че темата за тази „магария" е обхванал медиите.

По повод това грубо погазване на принципите на журналистиката Асоциация на свободното слово "Анна Политковская" излиза с остра и закономерна декларация. Препоръчвам ви да я прочете, много точни констатации се правят в нея. Между другото в нея се казва:

т.нар. шоу на Магарето е изключено от програмата на Нова телевизия поради безпрецедентен натиск от страна на съсобственика на Първа инвестиционна банка /ПИБ/ и ключов инвеститор в ски-комплексите на Банско и Витоша - Цеко Минев, върху ръководството на телевизията. След излъчването на комичен скеч по темата за нарушенията на определения от концесионния договор размер на ски-зона Банско в Национален парк „Пирин," собственикът на ПИБ изтеглил цялата си реклама от националната медия, съобщиха медиите.

Медияпул също публикува Декларацията и информация за "безпрецедентен и циничен икономически натиск за ограничаване на редакционната и творческа свобода в национална електронна медия".

Около половин час по-късно в Днес.бг бива публикувано опровержение на разпространената информация, което можете да прочетете ТУК. Според тази статия:

„Предаването не е свалено. В лятна ваканция е. През есента магарето отново ще бъде на екран", подчерта пред Dnes.bg пиарът на Нова телевизия Даниел Димитров.

Продуцентът Краси Ванков също потвърди, че „На инат" е в лятна почивка и категорично отрече шоуто да е спряно.

„През септември продължаваме. Предвиждаме промени в предаването", заяви Ванков пред Dnes.bg. Tой беше категоричен, че не е получавал нито официално становище на телевизията, нито забележка, нито конкретно мнение на някого за шоуто.

Каква е истината по този случай сигурно никога няма да разберем. Същественото е, че един български плутократ можа чрез огромния рекламен бюджет на банката си да упражнява контрол върху медиите у нас. Както съм писал в "ПИБ, медии и реклама", FIBank е един от трите водещи рекламодатели в страна. Чрез разпределянето на ресурс от около 6-5 милиона на година, те могат да определят дневния ред на обществото. За упражняването на контрол и влияние върху медиите съм писал многократно:
Писмо до RE:TV - Булевард България
За липсата на журналистика
Как Камен ме изнерви или какво ми причиняват поръчковите журналисти
Продължението на моята кореспонденция с Камен Алипиев

Особено красноречив и илюстративен пример за авто редакционна цензура е пресконференцията на Нона Караджвоа, за която има инфо тук: "Лъжите на Нона". Във видеото се вижда, че журналистите, без да знаят, че въпросът за беззаконията в Банско ще бъде засегнат от министъра, задават ad hoc много адекватни въпроси, които не са излъчени по нито една медия.

От всичко това излиза, че независимостта на медиите у нас е доста спорен въпрос. Тя практически отсъства, а посредством рекламата дори ролята на един мега цензур е ненужна – журналистите си има вътрешно вграден „самистоп" („1984", Оруел).

Та единственото, което мога да добавя по повод рекламите, независимте медии и тези „магарии" е един коментар под статията в Медияпул с цитат от Чудомир:
„— Реви, Марко, реви, братко, двама да ревеме! Ти — в обора, аз — на двора, да се радва Дечо Пора!"

четвъртък, 30 юни 2011 г.

ФЛАШ МОБ Protest

ФЛАШ МОБ Protest

Който не е съгласен с тези удобни промени на законите и политиката на правителствотто, да следи този сайт: http://savestrandja.ludost.net/ - готви се протест.

понеделник, 4 април 2011 г.

Какво правят Юлен?!?! Има ли смисъл да сменяш нов лифт?

Толкова съм шашнат от липсата на каквато и да било мисъл у тези хора, че не знам ... Но нека започна от начало:

Всички прекрасно знаем, че зад „Юлен" АД и „Витоша ски" АД стоят едни и същи хора (справка Цеко Минев) и поради това аналогията в развитието на двата курорта и безцеремонната наглост, с която се налагат определени недалновидни решения, е абсолютно съотносима и притеснителна. С оглед на всичко това си позволявам да направя една препратка между двата курорта, онагледяваща грешното планиране на ски зоната над Банско и проблемите, които това слабо проектантско решение създаде, за да илюстрирам точно какво ще се случи и на Витоша.
Същото е и доказателство, не само че тези хора не могат да мислят, че не им пука особено, но и за това, че така предложения Специализиран ПУП на Туристическа и ски-зона "Алеко" е просто вреден за ски спорта (виж точка 3 от Моето Становище за ставащото на Витоша и ски зоната)

Малко предистория. Когато започна бурното и безобразното „развитие" на Банско, неговите идеолози заложиха, че ще правят курорт не за скиорите, а за техните лични амбиции да са домакини на състезания. За това направиха и кабинковата въжена линия до Бъндеришка поляна (вместо до Шилигарника*). Измествайки основното довеждащо съоръжение в едни карай на ски зоната изкриви натовареността на всички съоръжения в нея. Това решение създаде едно излишно и неприятно стълпотворение на Бъндеришка поляна, което увеличи фрустрацията и раздразнението на скиорите (това пък умело бе използвано, за да се обвинят еколозите, които уж не давали да се направи втора кабинка). Какво се получи практически? След ужасните опашки на лифта долу в Банско, изнервените скиори, пристигайки на Бъндерица трябва да се наредят и да чакат на друга опашка (на лифта на Томба – Бъндеришка поляна – Междинна ст. или на другия Бъндеришка поляна – Коларски път, за който ми е приказката). Така става „от трън, та на глог". Само че кабинката не е замислена да е удобна. Най-важното ѝ предназначение обаче беше и е да качва зрители за състезанията на Томба или на трасето по биатлон. Много хора все още не го осъзнават това, но си е факт.

Обаче по-паметливите от вас може би дори си спомнят, че първоначално от Бъндеришка поляна тръгваше само един седалков лифт (този на Томба Бъндеришка поляна – Междинна ст). Та понеже навремето ставаше страшно на него, се реши да се направи и лифта Бъндеришка поляна – Коларски път. Същият беше отворен 2005г.** Тоест този лифт до Коларски път е работил има няма 5 сезона и според амортизационните норми на подобен вид съоръжения, а и според икономическата логика, същият си е практически чисто нов. Явно?!?!? Обаче за кой? Защото „Юлен"АД решиха това лято да го сменят с нов. За това съм писал тук.

Сега у мен съвсем резонно се появява въпроса „Нормални ли са „Юлен"АД?" Как е възможно да изградиш един лифт (цената на строежа му е практически същата както и на самото желязо за него) и след 5 години да го махнеш? Той даже не се е амортизирал, не е минал един ремонт за това време. Не зная как да го нарека това нещо – пране на пари, липса на планиране, глупост, непокизам или как??? Явно за тези хора парите не са проблем и те могат да си ги пилеят по най-глупашкия начин – днес такъв лифт искам, утре друг. Ми то сигурно същото ще стане и на Витоша, защото хората са едни и същи, мисълта им е все така кратка, а планирането просто отсъства.

Е, има и нещо позитивно: сега вече никой не може да твърди, че тези хора са мислят, че проектът за Ски зоната на Банско не е сгрешен, а тяхната малоумност получи ясна и недвусмислена манифестация. То е ясно, че Господ, когато наказва някого, първо му взима ума, но в случая е налице в буквалния смисъл „лявата ръка да не знае какво прави дясната" (Мат. 6:3)

Ето и схемата им, на която е показан новия лифт, да не кажете, че ви лъжа


Взел съм я от канала на banskoski в Facebook http://www.facebook.com/photo.php?fbid=461589626939&set=a.461589306939.257389.193429496939

Ето и скриншот от уеб камерата на Бъндеришка поляна към подменяния лифт.


*Защо кабинковият лифт до Шилигарника е по-удачен? Много е просто – кабинковата въжена линия от хотелската зона на курорта е основното довеждащо съоръжение с голям капацитет, което „изсипва" скиорите в планината. Ако тя стигаше до стария ски център– Шилигарника, текущо качилите се скиори щяха да могат директно да се качат на 2 лифта, единият от които се явява основен за зоната (старият триседалков лифт Шилигарника-Тодорка, тъй като той я разполовява и от него са достъпни почти всички останали) и един влек. Освен това със ски на краката от Шилигарника може директно да се спуснеш до началото на 3 други лифта и още един влек. Тоест, можеше да се осигури директен и безпрепятстван достъп до всички лифтове в курорта (с изключение на „шлема"), така щото скиорите щяха да могат да се разпределят равномерно из него, без струпвания и опашки. Освен това, едно подобно решение щеше да даде възможност на практикуващите спорта на различно ниво да се насочат директно към писти, подходящи за тяхното ниво, без да се налага да се прекачват и така да използват напразно капацитета на съоръженията. Безспорно е по-удачно скиорите да бъдат „докарвани" в географския, но и комуникационен център на ски зоната, вместо в неговата периферия, от където постепенно да се запълва капацитета на по-далечните лифтове.

** Лифтът, наречен в номенклатурата на „Юлен"АД Бъндеришка поляна – Коларски път, не е много ясно как е разрешен и дали е предвиден въобще в Решението за определяне на концесионер за изграждане на "Ски-зона с център Банско" на МС - http://spasi-vitosha.blogspot.com/2009/12/blog-post_22.html. В решението фигурира „Седалкова въжена линия "Бъндеришка поля на-Икрища"". Местността Икришчанска поляна се намира в местността Шилигарника. Поне според мен този лифт е трябвало да свързва Шилигарника и Бъндеришка поляна и вероятно е имал малко по-различно трасе, но така или иначе „Юлен"АД слабо ги вълнува какво пише в кондиционния им договор, справка лифт Железен мост – Платото.

Етикети: , , , , , ,

Накъде вървим, накъде отиваме ...

Днес, както по обикновенно му бях на Витоша и минах покрай Симеоновския кабинков лифт. Отново ми направи впечатление, че лифтаджиите са там, лифта е в положение stand by, но кабинки не се движеха. Тоест персоналът е там, текат им заплати, върви автобус 122 до начална станция, разходите си текат, но на някой му е по-евтино всичко това да е така, но лифта да не вози хора, за да изглежда планината по-недостъпна и да се натрупва напрежение у хората. Сега като погледнах на сайта на Витоша ски ме посрещна странното „Лифтовете няма да работят от 01.11.2010 до началото на Зимния сезон". Защо???

Ами нищо няма да
работи и нищо няма да се пипне. Това се прави целенасочено, за да могат рупорите на Цеко Минев и по-глупавите повтарячи по форумите да говорят „горе нищо не се пипа", „разсипия" и тн. За мен остава странно защо никой не се интересува кой е собственик на съоръженията и защо самият той казва, че те са опасни и то със същия тон, с който аз казвам, че има дупка на улицата пред нас, тоест с контекста „гадно, но не зависи от мен". Съдете сами, кой не си върши работата. Има и още нещо, всеки лифтаджия ще ви каже: „горе е страшно, сече се". За това те обвиняват парк „Витоша", то че техният директор и на мен ми е малко странен си е едно, но истината е, че парк Витоша не разрешава и не допуска никаква сеч в планината. Те дори нямат право да отрежат дърво, паднало напряко на пътеката. Всяка сеч в планината се допуска само от така наречените горски, които са служители на Изпълнителната агенция по горите (бившата ДАГ), която е на подчинение на Министерството на земеделието и горите, а Дирекцията на ДПП Витоша е поделение към същата, но тя има много по-тесни компетентности и се занимава само с определен кръг дела – туризъм, биоразнообразие и т.н., но всяка сеч горе е допусната от друга инстанция, така че айде стига вече.

Другото, което за съжаление днес отново ми се напомни със страшна сила, е факта, че „горе" на Витоша нещата няма да се оправят и това се прави нарочно. Каквото и да прави парка, колкото и бюджет да им дадат, а те не им дават много, те най-много да сложат някоя табела или да оправят някоя от многобройните алеи. Обаче никой няма да спре бъгитата, които днес ме покриха с кал и чакъл, никой няма да възстанови автобусните линии към Алеко и Златните мостове, един болт на лифтовете няма да бъде завинтен. Целта е да се принуди обществото, че или ще стане както Цековците искат или нищо няма да стане. Тоест или ще се изпълни целият СПУП за Ски Зона Алеко или нищо няма да стане. Това, че всички сме заложници на тази порочна схема е може би най-страшното.

неделя, 3 април 2011 г.

Георги Икономов

* Георги Икономов е депутат от ГЕРБ и родом от Банско, бивш председател на общинския съвет в града, член на постоянната Комисия по икономическата политика, енергетика и туризъм в парламента. Има участие в две фирми: едната е с предмет на дейност хотели, а другата – строителство. В-к. Капитал го причислява към т.нар. „парламентарна група Туризъм". По справка от Сметната палата, като шеф на общинския съвет в Банско, депутатът Георги Икономов имат около 80 хил. лв., придобити от отчуждаване на акции и дялове в инвестиционни фондове. Държи 43 хил. лв. влогове в банки, а съпругата му - 140 хил. лв. Двамата са дали заем на частни лица общо за 40 хил. лв. Имат и вземания от 210 хил. лв. като допълнителна парична вноска във фирма. Икономов има акции във фирмата "Мостстрой", не е декларирал на свое име недвижим имот.

сряда, 30 март 2011 г.

Дафовска и японското домакинство на СК

На 10 февруари 2011 председателят на федерацията по биатлон Катя Дафовска дава едно интервю, което прочетох в ски.бг. Нещо в него доста ме притесни. Тя изтъква, че за да получи Банско домакинство на Световна купа трябват няколко милиона, за да се вдигне масивна многофункционална сграда край трасето.

Разбирайте, на Бъндеришка поляна май ще се строи още. Тази сграда, вероятно ще е бая голяма, защото освен съблекални за състезателите, вакскабини, ресторант, тя щяла да приютява и има голям пресцентър. Дафовска каза, че трябва и много повече трибуни около стадиона, хубавото е, че те поне са подвижни, но както казва олимпийската шампионка, трябва да се влагат средства, и то нееднократно.

Правилно е обаче нейното заключение, че предимство на старите зимни центрове са техните традиции в организацията и местоположение, защото са в центъра на Европа, докато ние сме по-отдалечени и транспортирането е по-трудно. Нищо не споменава за липсата на сняг, но техният спорт не е толкова чувствителен и как се е наложило, само с малко мятане на сняг може да се решат нещата.

Длъжен съм да поздравя Дафовска, защото тя е първият спортен функционер, който честно изтъква нашето географско местоположение като неконкурентно за големи форуми в Европа. За разлика то Цеко Минев и повтарящият го като папагал Б. Борисов, който лъже, че Япония не могла да стане домакин на световната купа по ски, защото не могли да се преборят, олимпийската шампионка, а е абсолютно директна.

Как си представяте белият керван в Япония? Има много причини за това:
  • Там вали много и пресен сняг, а това за съвременните алпийски ски на топ ниво е негативно. Трябва да се чисти на ръка.
  • Далече е от Европа и логистиката е ужасно трудна и безсмислена за едно състезание. Когато скиорите имат състезания в Северна Америка те имат там две – в САЩ и в Канада, които са едно след друго, всичко останало е в Европа. Вижте календара на ФИС Жени и Мъже. Да, във Формула едно, където логистиката е много по тежка, има още по широка география, но пък състезанията са групирани по региони и тези в Азия и Австралия се комбинират. Реално, надали ще има състезание в Япония, преди да има такова съпътстващо такова в Китай или Корея.
  • Повечето спонсори на състезанията в СК са европейски, насочени към пазара на Стария континент. Въобще това, че всеки бранд си има таргет с опреден географски район си е голям проблем при организирането на такива вериги състезания. Не са толкова много търговските марки, които искат да се наложат на всеки пазар на всеки континент. За това е трудно да се намерят такива универсални рекламодатели. Ако погледнете спонсорите дори на Олимпиадата, ще видите фирми, които не познавате, но са силни в някой друг регион. Може да ви изглежда малко странно и неубедително, но това е много по-важен въпрос, отколкото какви писти има в един курорт.
  • Не на последно място – японците нещо не си дават зор да сменят лифтовете си и по специално да купуват европейски, а това е изключително важно. Защо? Ами двата бизнеса са дълбоко свързани и взаимозависими. Производителите на лифтове са най-силните компании в ски сегмента. Те имат много лостове за влияние и тн. Не забравяйте, че е важно да си купиш първо нови лифтове и чак после всичко останало.
Така че това са причините Япония да няма домакинство на СК. Останалото са фойерверки и общи глупотевини.

вторник, 8 март 2011 г.

арх. Емил Леков

Дойде време да отдадем заслуженото и да отбележим приноса на един от най-дейно обслужващите куротно-строителните амбиции на Цеко Минева, а именно арх. Емил Леков.  Същият е собственик на проектантското бюро „Иви"с, което е правило СПУП на ски зоните „Алеко", „Банско", „Добринище", „Паничище" и „Трявна" (щото там се е счупило от условия, ама нейсе).

Да започнем с фирма „ИВИС".  Същата е създадена на 11.03.1989 г. Първоначално е регистрирана като ЕТ, но през 2004 е пререгистрирана като "ИВИС-проектиране и дизайн"ООД, като в обхвата на дейности е включен Търговия с Недвижими Имоти, Инвестиране, Дизан и Мода. По настоящем фирмата е
собственост и се представлява и ръководи от Мениджър Ст.Научен Ст.Арх. Емил Леков и асистент мениджъри Л.арх. Виолета Донева и Текст/Инж. Дизайнер Мениджър Ивайло Леков.  Адресът ѝ е: гр.София, ул."Любата"№ 4-6, вх.1Сайт: www.ivisbg.com
Както е видно в същата фирма работи и синът му – Ивайло Леков, като се е описал като Моден Дизайнер и е турил едно Мениджър пред името си.  Същият господин нашумя с това, че грубо погази всякакви закони и морал, като скри от маката детето, което има от адреналинката Яна (момченцето между другото е кръстено на дядо си).  Освен това там имаше и една жалка история с едно домашно порно, което допълнително придава лош вкус на тези нелепи представители на хайлайфа.  Въобще цялата тази история показва моралните качества на семейство Лекови и такъв човек, който не може да възпита сина си, ще ни менторствува какво трябва да стана на Витоша.  
От фирменото дело на фирмата става ясно, че на 29.09.2010г. е наложен запор върху дружествени дялове, собственост на Ивайло Леков, тъй като на 29.09.2010г. той е осъден да плати 2850лева издръжка за периода 10.03.2010 г - 10.09.2010 г., ведно със законната лихва, такси и разноски.  За сметка на това дружеството отчита счетоводна загуба.  Ако ви се чете вижте фирменото дело на сайта на Търговския регистър, ЕИК на дружеството е 131286885.
Интересните факти и обстоятелства около сем. Лекови не свършват до тук.  Трябва да се отбележи, че съпругата на арх. Леков - Марияна е (била – според публикации в някои сайтове, но според официалния на общината все още е) главен архитект в община „Слатина".  Това поне на мен ми обяснява абсурдните сгради в моя квартал.  И ако си мислите, че това е една невзрачна община, think again, в нея влиза презастроените квартали Гео Милев и Редута, апетитния Яворов, летището и новите административни сгради около му, БАН, завод Електроника с новите административни комплекси в него и тн.  Всъщност и съпругата на този знатен архитект не пада по-долу от него.  Тя години наред е била главен архитект на община Панагюрище, но новият кмет Георги Гергинеков я е уволнил дисциплинарно на 4 април 2006.  Работата ѝ в район „Слатина" се описва като временна, докато се съдила с община Панагюрище.  Според тази публикация и от новата работа арх. Лекова била помолена да напусне доброволно и в момента работила в Дирекция архитектура и градоустройство.  (За последното също не съм сигурен)  По-късно Лекова уж била възстановена на работа в Панагюрище от първоинстанционния съд, а повече за цялата съдебна сага може да прочетете тук.  Архитектка е уволнена от революционния град, тъй като ѝ е наложено наказателно постановление от Началника на РДНСК гр.Пазарджик, с което на основание чл.232, ал.1, т.2 във връзка с чл.145, ал.1 от ЗУТ е наложена глоба в размер на 200 лв.  Това е видно от съдебно решени на Административен съд – Пазарджик от 25.10.2007г. По натам разбираме, че районния съд е установил, а административния потвърждава, че Мариана Лекова в качеството си на главен архитект на Община Панагюрище е извършила административно нарушение по чл.232, ал.1, т.2 от ЗУТ. Установено е, че тя е издала разрешение за строеж през 2005г. за „Снек бар" в нарушение на чл.145, ал.1 от ЗУТ - а именно без да извърши проверка с предвижданията на подробния устройствен план, съгласно който този имот е отреден за жилищно строителство.  Във визата за проектиране е отбелязано изрично, че „парцелът съгласно ПУП се предвижда за жилищно строителство", но тя самоволно го е сменила.  Съгласно разпоредбата на чл.З от Наредба № 5 за правила и норми по териториално и селищно устройство /отм./, действала към момента на одобряване на ПУП на гр.Панагюрище от 1980г., предназначението на парцелите и тяхното застрояване е било такова за жилищно строителство, комплексно строителство или строителство на обществени сгради. И тъй като главния архитект на общината е издал разрешение за строеж за построяването на обществена сграда в парцел, отреден съобразно ПУП за жилищно строителство, то безспорно е осъществил състава на нарушението по чл.232, ал.1, т.2 от ЗУТ.
Собственост на фамилията е и строително-инвестиционна компания „ДИВА-Домстрой" ООД.  Интересното при не я са реализираните ѝ обекти.  Единият е кооперация в Редута (община Слатина).  Има построени и кооперация, 4 хотела и няколко къщи в гр. Стрелча, в сайта на която Леков е написан за техен главен архитект - http://www.strelcha.bg/administration/team.htm.  Като реализирано промишлено строителство има 3 ски станции в Банско.  В общи линии това са направили.

Ски зона „Алеко"

Какви са тезите на арх. Леков за Витоша?
Според едно интервю на „един от водещите архитекти в София" (Леков) достъпът до района на "Алеко" е затруднен, тъй като се разчита единствено на Симеоновския лифт, на един път в лошо състояние и на недостатъчен брой места за паркиране в района на хижа "Алеко".  Реално достъпът е достатъчен с оглед на две обстоятелства: общият капацитет на съоръженията горе и резултатите от проведения от „Витоша ски" ОВОС.  Според него територията може да поеме около 10 000 души.  Кабинката довежда по 1 500 на час. От 8 до 11 сутринта, когато се качва основното число хора това прави 4 500.  Капацитетът на „Бай Кръстьо" е 300 души, тоест още 900.  Останалите се качват с автобус и автомобили.  Реално повечето деца на ски училищата се качват с автобуси, където те могат да бъдат надзиравани, за да не се возят сами.  Ако имаше качествен обществен транспорт до Алеко и ако се подмени Смеоновския лифт това ще е напълно достатъчно.  Реално обаче, лифта може само да се обнови, както направиха с кабинката на Боровец и капацитетът ѝ да стане 2 000 – 2 200 души на час.
Според Леков лифтове и влекове са без взаимна обвързаност. Нямало и логистика между отделните ски зони и писти. Липсва и обособен плац за начинаещи скиори. Реално погледнато с предложените нови лифтове постигнатата интеграция между съоръженията ще бъде разрушена.  Основно довеждащо съоръжение – Сименовския лифт, достигащо до Лале ще принуди хората да се прекачват.  За разлика от сегашното решение, при което те могат лесно и бързо да достигнат почти всички съоръжения веднага от плац Алеко.  Предложените лифтове не спомагат за потока от пешеходни туристи.  Вместо още сега да се оправят връзките между пистите, като се изчисти например пътеката от Романски към Лале, се казва, че за това трябват нови лифтове.
В ски зона „Алеко" няма зони за разпределение на туристическия поток.  Точно обратното, с новите съоръжения такова няма да се постигне.  Основната ос на курорта върви горе-долу равно от спирката на автобусите при х. Морени, през паркинга и Алеко до Мечите поляни.  Повечето писти са разположени или под, или над тази основна ос.  При новия вариант всички основни съоръжения няма да са достъпни от тази ос, което ще затрудни човекопотока в курорта.
Пистите с повишена трудност не са обезопасени.  Ами обезопасете ги, това е ваше задължение и може да стане още днес.
Очевадно било смесването на потоците от посетители - пешеходци, ски туристи, туристи с шейни и други средства за придвижване.  Това е курорт за всички софиянци, независимо дали със ски или пеш.  Нещо повече, много родители, които не карат ски са гора на плаца с детето си, което се учи.  Това е добър вариант, който ще престане да съществува.  Но клакьорите на Цеко повтарят неговата мантра за ски курорт без други туристи,  които не плащат.  Така е на Банско и това творение на арх. Леков страда, защото на безснежното откриването, качилите се в планината излъгани гръцки туристи се тълпяха да слизат, защото от Бъндреишка поляна не тръгва и една пътека, докато на х. Вихрен намерих само един котарак.  Такъв курорт ли искаме да направим за софиянци?  Колкото до туристите с шейни, те нямат място в парка, където движението на моторни превозни средства извън пътищата е забранено.  Толкоз
С подмяната на съществуващите лифтове и влекове се създавала и нова организация на връзките между отделните зони при отчитане на специфичния ветрови режим на Витоша. Образно казано, съоръженията са предвидени да работят така, че да може да се изключват от горе на долу (от Черни връх към финала на "Витошко лале") на три степени в тези зони, в които атмосферните условия са неблагоприятни и крият рискове за туристите. С тази организация ще се сведат до минимум дните през зимния сезон, в които зоната няма да работи поради вятър или мъгла.  Глупости на търкалета!!! Точно обратното!  С премахването на влековете от стената зоната на х. Алеко ще е затворена 75% от сезона.  Така реално ще налее броят на работещите лифтове, като де факто няма да има ново трасе, което да работи.  И сега има кабинка, Лале и Помагалски и като ги подменят пак новите лифтове на тяхно място ще работят, а тези по-нагоре не.  Това е истината.  А като съдим от опита на Банско, където духа т.нар. „Юленски вятър", който се появява при силен махмурлук на лифтаджиите и недостатъчна печалба за шефовете, опиранията през седмицата ще са често срещан феномен.  А да правим дандания за 20 уикенда в годината, нещо не ми се струва разумно.
Езерото за изкуствен сняг освен за отличните писти ще служи и при евентуални горски пожари.  Да видя пък да не повярвам.  Те все така разправят.  И на едно друго място, където тоз архитект е творил така казаха: тези писти, не са пити, те са противопожарни просеки, ама ще им фалира скоро глупавия лифт на Езерата.
Досега лифтовете не са били подменяни заради разпокъсаната собственост на съоръженията. С изкупуването им от „Витоша ски" АД има единно управление. Инициативата за разработване на проекта за СПУП вече била налице, както и волята да се инвестира на Витоша за подмяна на остарелите съоръжения.  Тази воля само многоуважаемият арх. Леков я вижда.  Аз пък като гледам откакто Цеко и Ко се качиха горе има само вятър и мъгла по медиите и нито един завинтен болт горе.  Даже не искат да оправят „Спас" за този сезон.  Нещо не се оправили.  Решили са да чакат 2014, когато ще натиснат отговорните фактори, ще изменят плана за управление и ще си развихрят коня.
СПУП се придържал към определената за зона за туризъм и спорт площ от Плана за управление на Витоша.  Така е господин архитект, така е.  И на Банско пистите не са по широки от разрешеното, и там не се ползват повече площи, отколкото са им дадени по концесия, и на Витоша така ще стане.  Само че, сега има една писта, а останало са поляни, които се ползват за ски. А вие искате половината от тези поляни да ги прекопаете с един 25тонен булдозер и да не броите територията между новите ви писти за такава, отредена за ски.  Толкова е просто, че чак безумно. Има и нещо друго, всички, които караме на Витоша, знаем, че най-хубавото там е неограничения избор от терени, по които може да се пускаш при достатъчно сняг.  За това и сега зоната може да изглежда голяма, но спускането със ски върху метър сняг имат минимален натиск върху растенията и почвата отдолу и не може да се сравнява с трамбоването, което упражнихте, за да изкорените клека под шлема на Банско.  За това сега вятърът ви издухва снега.  А на нас клека не ни пречи, а най-вече на природата ѝ помага да задържа по-дълго снежната покривка
В планината има място за всички, заявява с увереност арх. Емил Леков.  Така е, който плати на Цеко ще седне меко.
Единствената писта на Витоша – "Витошко лале" с дължина 1.5 км. имало сериозен проблем, тъй като финалът завърша направо в паркинга, което най-малкото не е безопасно.  Затова по план е предвидено пистата да завършва върху продължение, което ще се явява като покрив на паркинг. Леков допълни, че съществуващият триседалков лифт ще бъде заменен с бърз четириседалков, а за връзка между "Алеко" и долна станция на "Витошко лале", каквато в момента липсва, ще се използва въжена връзка тип асансьор.  От къде да започна.  Първо, пистата не свършва на паркинга, ами на плаца.  Сега ще ми кажете, че и писта „Стената" свършва на паркинг, защото откакто махнаха колчетата пред горната станция на кабинковия колите си паркират директно под бора, къде цяло София на времето си окачвахме раниците.  Нали уж нямаше да има бетон горе?!?  Ама вие не обичате във вашите курорти да има безплатни неща и като го построите този паркинг ще започнете да събирате парсата от хората, защото сега не можете.  Второ, този плац се ползва в единия край за писта за ски бягане.  Нали много я бранеше вашия патрон Ц. Минев.  Сега с този паркинг къде ще ѝ организирате старт/финала на тази писа?  А къде ще сложите трибуните на световната купа, която толкова силно искала да дойде на Витоша?  Абе пълен абсурд.  Колкото до „връзката тип асансьор" – това добре, ама не е достатъчно.  Защото сега тази връзка не се ползва толкова интензивно и не е никакъв проблем, че има стъпала, които се взимат за 3 минути.  Проблемът ще настане, когато това стане крайната станция на кабинката и 3 000 души на час ще трябва да пълзят нагоре-надолу.  Айде не ни баламосвайте, колко транспортни средства трябва да смени човек, преди да се спусне и 5 метра?  Сега е само един лифт.  Вашето брилянтно решение предполага 3.  Това са три опашки, три качвания, три слизания.  Браво!  Голям Архитект!
Частната инвестиция облекчава бюджет на страната, като разтоварва държавата от обществения натиск да инвестира за подобряване на условията за туризъм на гражданите в ски зона "Алеко". Бюджетът за стопанисването на природен парк "Витоша" е 147 хил. лв. годишно. Това са такива глупости.  Първо няма обществен натиск за оправянето на каквото и да било.  Второ, тези съоръжения не са държавни, за да е тя задължена.  Трето, вие не създавате условия за туризъм, а само за ски.  Четвърто, тези 147 хил. лв. Годишно за парка отиват за цялата планина, за пътеки, мостчета, табели.  Паркът не поддържа ски пистите и лифтовете.  Тук се смесват понятия.  Все едно аз като си купя компютър и на казвам, че съм облекчил държавата, щото тя трябва да ме образова.

Предстои продължение.

събота, 5 март 2011 г.

Ските и компартията

Днеска гледах едно предаване на Сашо Диков (повторение на „5 за 4", така пишеше и за това първоначално не можех да го намеря, но не е било „5 за 4", а предаването с описателно име „Без монтаж", озаглавено: „30 години от построяването на лифта (гондолата Ястребец) на к.к.Боровец", Източник: Канал 3, Излъчено на: 20.12. 2010, Гледано: 20), в което той, с типичния му стил да оставя включена камерата и да ни излъчи всичко, показа т.нар. „отпразнуване" на 30 годишнината от пускането на кабинковата въжена линия Боровец – Ястребец и ТУК.


За съжаление самият материал не го намерих в тяхната видеотека. Както и да е.

Докато гледах в захлас (все пак съм отявлен лифтолюбител, а на тази кабинка бая съм си отвисял) се замислих за това колко е ощетен нашият спорт – ските. Как той е в ръцете на хора без опит, ски-деятели без ерудиция или познания. Даже едни чужд език за парлама не знаят. (Темата за удивлението пред сънародниците ни, които владеят иностранни езици си заслужава своята разработка).

Но нека погледнем назад във времето:

Съвременните ски водят началото си от 1868 година, когато норвежецът Сондре Норхайм създал едни от първите модерни ски, които били по-здрави, по-стабилни и практични. По този начин се поставило началото на масовото използване на зимните аксесоари, тяхното постепенно усъвършенстване и появата на различните видове ски спортове. Започват и да се организират и първите зимни състезания, които не след дълго стават изключително популярни. Към онзи момент разбира се у нас е приложима репликата на Бенчо Дерманът от романа „Под игото" на Иван Вазов: „Та такива думи нито ги има на турски! Остави се бе, Кандов!"

Така или иначе в следосвобожденска България ските се появяват и по нашите планини, най-вече на Витоша над Княжево, Бояна и Драгалевци. С този нов спорт по принцип още от тогава се занимават или луди глави, или интелигентни хора, получили своето образование в чужбина. Така се стига до 13-14 декември 1931г., когато се състои Първият учредителен конгрес, на който се поставя началото на национална скиорска организация - Български ски съюз. В средата на май 1932 г. по време на заседание на ФИС, същият е приет за член на Международната федерация - ФИС. Интересно е, че председател на съюза и представител на конгреса е Стефан Чапрашиков. Той е една доста интересна фигура, тютюнев фабрикант, завършил право в Париж, от 1929г. е член на МОК и почетен председател на БОК. Той стои в основата на организацията по подготовката и участието на България на Зимните олимпийски игри в Гармиш Партенкирхен (Германия) и Берлин през 1936г. Благодарение на личното си приятелство с немския индустриалец Филип Реемстем той урежда дарение за БОК в размер от 20 000 марки през 1936 г., за да могат повече български състезатели участват в олимпийските игри. Въобще той е бил от поколението, за което е било дълг като всеки по-заможен българин да дарява на обществото. И той защитава това си кредо с дела. Най-напред дарява на държавата собствено място от 20 дка край Варна, където искал да се построи общодостъпен младежки лагер. Със завещанието си той дарява и на БОК къща на ул. „Шипка" №20, за да бъде построен Дом на българския спорт (Според тази статия адресът е ул. „Оборище"№20. В същата подробно е описано как това наследство бива разграбено). Завещава целия си архив и огромна библиотека на БАН. За съжаление нищо от това дарение не е запазено. След преврата на 9 септември 1944 г. и поради факта, че е свързан с Германия, той се самоубива близо до складовете си за тютюн край Кърджали.

За съжаление тази част от интелигенцията, която има отношение към планината и търсеща духовно извисяване, посредством досега с природата не е в състояние да влияе на развитието на планинския туризъм като цяло. Така Българският ски съюз просъществува до октомври 1944 г., когато настъпват реорганизации и неговата дейност се поема изцяло от нови хора. Година по-късно пък съюзът се обединява с БТС, БАК и ЮТС, под името Народен туристически съюз. От там насетне думата „съюз" като обединение на независими и свободомислещи интелигентни хора се заменя от казионната номенклатура на „комитет".

Така, толкова млад и без сериозни и устойчиви традиции в България към края на 40-те години, ските, както и туризма, попадат в полезрението на комунистическите скудоумци, които прекъсват пъпната връв на спорта с неговите корени и естествени процеси. Наследството на хора като Алеко Константинов и тогавашната интелигенция е зачеркнато с пролетарски устрем. От тогава ските престават да бъдат елитарен и смислен спорт за хора, търсещи духовно укрепване и извисяване чрез досега с природата и насладата от нейната красота. Аз не отричам някои позитиви от масовизирането на спорта, но като цяло налице са повече негативни тенденции, убиващи честта на истинския скиор и въобще планинар. Планираните ски курорти са адекватни за времето си, но през 70те и най-вече през 80те комплексната оценка и интердисциплинарният научен подход при тяхното изграждане отстъпва пред стахановския ударен труд. Същото се проявява в безумно просичане на писти, зададено не от експерти, а от партийни тюфлеци, подпряли шкембе на маса. За тях трасето е едно боцване с пръст на картата или сочене от долу с викове „дай натам, бутни го и това бре". Особено дейни са партийците в Благоевградско. Те ревнуват от други места и решават, че от всеки байр могат да направят курорт, без да се държи сметка за разумното и за нуждите на населението.

Така стигаме до репортажа на Сашо Диков (за тези, които не знаят, той си е скиорче от Троян и след края на спортната си кариера се преориентира към телевизията, поради това той се счита компетентен по темата за новите ски курорти.  Ако искате да чуете неговите излияния  по темата Витоша, може да посетите блога на  Silvercoin, където  колегата подробно е описал скандалния (просташки) коментар за Витоша на Диков). В него един бивш и един настоящ лифт-функционери разправяха за 30те години съществуване на кабинката, а и за това как се е стигнало до нейното изграждане. В този микс от носталгия и общи технически данни изпъкнаха няколко обстоятелства. Първото, че хората, който са правили лифта, не си подават носа извън нашата родина и така възможността им за адекватно сравнение е сведена до минимум. Второ, жарът при строителството, породен от надеждната за поминък у самоковлии е поувяхнал, тъй като собствениците на хотели сега си взимат готови екипи персонал от морето и така местните остават на сухо. Трето, цялото строителство на основание Решение № 1 на МС от 1980 (ако не бъркам) е било под знака на компартията. То не бяха първи, втори и трети секретари. Мина се през възхвала на Андрей Луканов, който освен скиор, знаел чужди езици и бил „насам натам", с една дума окумуш човек. Разбира се, не се мина и без едно возене на бившия първи Тодор Живков – Тато на едни ратрак, за да му покажат да какво иде реч. Цялото впечатление беше доста подтискащо за мен поне.

Ей тогава наистина ми стана жал за ските. Жал ми е, че всичко е било винаги в ръцете на някакви скудоумни партийци, та чак до наши дни когато техните наследници Георги Пирински и Цеко Минев (и двама председатели на БФСки) колят и бесят. Това са били винаги хората, които са решавали какви курорти и къде. Обаче тази работа е много по-сложна и изисква познания в различни области. Обаче щом арх. Леков е проектантът на републиката, какво да говорим.

Просто този репортаж отново надгради впечатленията ми за алкохол, подкупи, партийно строителство, лични амбиции на регионални функционери-деребеи. Това можете да го видите и от това интервю с екс спортния директор на БОК Павел Щърбанов (нещо като дясната ръка на Батето). Половината са старчески глупотевини и сладки спомени, но доста се впечатлих от начина, по който са взели решение да кандидатстваме за домакинство на зимни Олимпийски игри. Събра ли се, Батето им предложил и всички казали ашкулсум, давай да даваме. Дори и да не вярвате на всичко това, то поне общото послание мисля, че не се нуждае от коментар.

събота, 26 февруари 2011 г.

Трима министри поеха ангажимент да съдействат за развитието на туризма в Банско и Разлог

Тази „кръгла маса" е обявена само на сайта на Община Банско два дни преди нейното провеждане http://bansko.bg/content/view/2076/1/lang,bg/
Използвал съм кавички, защото на подобно мероприятие би трябвало да присъстват всички заинтересовани, н само поддръжниците на разрушаването на Пирин планина. Така че това не е кръгла, ами едностранна маса. Не може министъра на регионалното развитие и благоустройството да се явява пред БНТ и да ни обяснява, че всички трябвало да седнем на една маса, като на масата се поканени само хората, които са „за". Съшият този човек ми обяснява, как той бил невероятен фен на Банско, колко не знам какво си, как той научил на срещата толкова много и интересни неща (за последното не се съмнявам, той и без това не е обременен с излишен мозък, пък и приказките, които Цеко разправя са си като за 1001 нощ). Не било проблем една просека за нов лифт, пък после и нови писти и тн.


В средата на П-образната маса се вижда муцуната на Камен Алипиев, един доказано некомпетентен (некорумпиран) разбирач от ски. Не мисля, че го обиждам, той човекът сам си го е казал, така че ми е много странно той с какво е допринесъл, но нали трябва и журналята да се хранят. Сигурно е казал няколко патетични слова, Плевнелиев е кимнал 2-3 пъти, министър Нейков е прочел нещо си, дето и сам не знае какво е и кой му го написал, преди да си сложи грейчицата и да грейне на площада за официалното откриване, а Трайчо ... то е ясно, траел си е.


Това е драги читатели, това е положението, догодина разширяване на Банско, след това Дорбинище, безумието, наречено Кулиното и току виж след 7-8 години като си карате по пътя от предела до към с. Места все ще виждате изрязана планина. Но, обърнете внимание, това се прави за местните компири, тези де, които профукаха парите и сега не могат даже да си платят за зъболекар, а преди ходили с 1000 лв джобни (действителен случай, разказан ми от местен зъболекар). Та за тях се правило, пък Плевнелиев магистрала ще им направи, а хотелите никога няма да ги наемат на работа. Това е, всичко се прави за човека.


В петък в Банско пристигнаха Росен Плевнелиев, Трайчо Трайков и Свилен Нейков, които взеха участие в обществена дискусия на тема "Развитие на курортно-туристическата дестинация в Пирин". Става въпрос за разширяването на съществуващата в момента скизона на Банско и за изграждането на две нови - в Добринище и "Кулиното" край Разлог. На дискусията присъстваха и народните представители Георги Икономов и Любен Татарски, областният управител Валери Смиленов, Цеко Минев – председател на БФС, кметовете на Банско - Александър Краваров и на Разлог – инж. Красимир Герчев, Владимир Колчагов – председател на Общински съвет Банско, д-р Радко Тумбев – председател на Общински съвет – Разлог, представители на НП "Пирин" представители на инвеститорите, на туристическите организации и на местният бизнес от Банско и Разлог, много жители на двете общини (хиляди маси народ, аплодисменти овации).

В началото на срещата П. Стоянович направи презентация за  мястото на Банско в международния зимен туризъм, а арх. Леков представи концепцията за развитието на  курортно-туристическа локализация "Банско – Разлог – Предел – Добринище" и кои са стъпките за промяна в плана на управление на НП "Пирин".  Щом Леков е бил там, значи всичко е шестица, той е голям разбирач.

"Тук в Разложката долина не виждам как ще се строят фабрики и ще има индустрия. Бъдещето и развитието на региона е свързано с туризма. Благодарен съм за това, което е направено в Банско. Градът се  превърна в елитен курорт за средната и висока класа туристи от съседните страни. Това е перспектива и за цялата държава. Трябва да се надгражда, тъй като конкуренцията не чака. Сърбия, Румъния и Хърватия също строят. Каквото и да правим обаче, то трябва да е в синхрон с планината и с правилата" - каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев.  Ето едно силно включване, допринасящо за общия и благ тон.  Не се строи индустрия, защото телефонният завод в Банско беше продаден за ваканционни апартаменти.  Такива като него са го подпомагали това мероприятие.  „Елитен курорт за средната и висока класа", ама от съседните страни, демек Македония, Румъния, Албания...

Представител на МОСВ също гарантира, че са отворени за дискусия за развитието на туризма в Банско и Разлог. Отворени са те, за рушвети

Спортният м-р Свилен Нейков предложи да се създаде работна група, за да се придвижат по-бързо нещата и да се осъществи искането на Банско и Разлог за промяна на плана за управление на национален парк "Пирин".  Защо пък да не се направи работна група, за да се види как по-бързо ти да не си ходиш при жабите?  Защо интересите на Банско да са над тези на 200 000 българи, които са твърдо против това?  Защо министър на спорта да се ангажира с бизнес интересите на бг мутрите?  Строителството на лифтове не е спорт, поне не за хората, а само за Цеко.

Министърът на икономиката Трайчо Трайков приветства това, че общините, инвеститорите и държавните ведомства са на една маса и са готови да работят заедно. "Тази сутрин разговарях с министър Нона Караджова и съм спокоен и оптимист за възможностите за развитие на туризма в региона. Знам едно - богатите общества се грижат за природата си по-добре", заяви Трайчо Трайков.  Трайчоооооо, да беше си мълчал мамин.  Били на една маса, ама в кръчмата.  Когато е да се направи нещо лошо все ще се съберат на една маса.  Когато трябва да бутнат някое бунгалце – също.  Ама виж за Златна перла, за някой палат – никакви ги няма.  И защо, след като така хубаво са си се събрали им е да викат някой представител на гражданското общество?  За к'во беля?  Така са си хубави.

Депутатите Георги Икономов каза, че всички депутати от Благоевградска област, подкрепят идеята за промяна на плана за управление на НП "Пирин", защото района трябва да се развива. Той изрази готовността си за подкрепа на всички предприети действия, които ще спомогнат за развитието на района и ще допринесат за превръщането му в целогодишна туристическа дестинация.  Така, Пирин е на цялата нация, а не на местните идиоти.  Трябвало да се развива района и то като целогодишна дестинация, ама само за ски ми говорят, разбирачи.  В Добринище 782,4 л/мин се изливат в реката, но ние ще разрушим планината, за да може да има туризъм за 2 месеца в годината.  Умен си ти Икономов, спортяга.

Кметът на Банско Александър Краваров бе категоричен, че не бива да се изпуска моментът за развитие на ски-зона Банско. "В момента в скизоната няма нито един незаконен обект. С колегата от Разлог поемаме ангажимента да се спазват всички закони при развитието на ски-зоните в Банско, Разлог и Добринище" - допълни  Александър Краваров. ХАХАХАХА, тоест ще се направят писти по-широки от позволеното, но ще викаме, че са законни, как така?

Председателят на Българската федерация по ски Цеко Минев каза, че развитието на туризма ще осигури поминък на хората в района, ще доведе до нови инвестиции. "Популизъм са приказките, че ще унищожим природата. Има специална книга, написана от най-добрите експерти по екология за създаването на ски-зони в защитени територии. Единственото условие е да се спазват процедурите и границите. Нито туризмът, нито ските вредят на природата", каза Минев.  Еми да я беше прочел бе Цеко.  Да беше спазил една граница, например тази на парка или поне за ширината на пистите, за това колко ти е позволено по концесията.  Такива, елементарни неща.
bansko_diskusia.jpg
bansko_diskusia2.jpg

bansko_diskusia3.jpg

Промениха подробния устройствен план на ски център Картала

Общинският съвет на Благоевград одобри предложението на кмета Костадин Паскалев да бъде изменен подробния устройствен план на района на Ски център Бодрост – Картала.

Промяната на ПУП-а ще позволи обособяването на зони за начална станция на кабинковия лифт, подземни гаражи, пешеходна алея и паркинг, като по този начин се подобри значително и достъпът и обслужването на жителите и гостите на града до курорта.

Новоизграденият Ски център "Бодрост - Картала" бе открит официално в края на 2009 г. Дължината на ски пистата е 4, 750 км, а кабинковата въжена линия е дълга 1, 5 км.

радио Дарик Благоевград
11 февруари 2011 17:32

Моят човек - неговата власт

Моите приятели са наясно със заниманията ми с настоящия блог и индивидуално самотната кампания, която водя.  Един от тях даже вече нарича Цеко Минев „твоя" („моя") човек.  Та с него (моя приятел) есента пътувахме посока Банско и над нас прелетя един вертолет (най-вероятно във връзка със строителството на новите лифтове).  Моят приятел се пошегува, че това може да е акция на данъчните, което беше актуална обществена тема по него време.  Замислех се и му казах:  „Такава акция на НАП на Банско никога няма да има.  „Моят" човек е близък с всяка власт, пък и много висши държавни чиновници и прочие хора имат не просто вили там, ами цели хотели".

Онзи ден, като гледах долната снимка отново се сетих за тези ми думи.

http://www.xtdev.com/ski/gallery/news2010/101112_Pamporovo_EuropaCup2012_IMG_6378.jpg

На нея, председателят на Българската федерация по ски г-н Цеко Минев приятески си бъбри със собственика на "Пампорово" АД г-жа Цветелина Бориславова.

Та ако се замислим върху тази снимка, ще се сетим защо държавата дава по 2 мил за световна купа и за да се учат децата да карат ски на Алеко, а не да кажем над Берковица. И така всяка година. То явно Минев си урежда нещата директно с истинския шеф в държавата и не му се налага да се занимава с пожарникари и милиционери, какъвто е и той самият де, нали Държавна сигурност също са чингенца гадни.

Изглежда хиената Бориславова (Изразът не е мой) явно не иска да остане на страна от безплатната реклама чрез спортни мероприятия спонсорирани щедро от държавата. И ще се облажи и тя следващата година. И ако, не дай си Боже, някой заблуден журналяга попита премиера: „абе тука, вие, нали, таковата, абе не бяхте ли нещо с тази жена? И сега, като ги давате тези пари, това не е ли конфликт на интереси?" Боко тиквата ще му отговори бодряшки: „Не, няма конфликт, аз давам на всички". И ще е прав ... технически. Той даде на Цеко, банкер, ДС, трябва да даде и на Бориславова, бивш банкер, дъщеря на милиционер-шофьор. С една дума – свои хора. А ние чии сме?

Има и още един малък детайл. Цеко Минев никога и по никакъв повод не коментира конкурентите му курорти в България. Споменавал е само Боровец. Ясно е, че „гарван - гарвану око не вади", но явно двамата с Бориславова са намерили някакъв общ език, щом той я подкрепя в това начинание. На опитните скиори им е ясно, че по отношение на софийските скиори само Боровец е конкурент на Банско. Това им е ясно и на двамата герои, така че сигурно и това е било отчетено.

Подленият детайл е, така да се каже, повече в сферата на догадките и конспиративните теории, но може би има нещо в него. Говори се, макар аз да не го споделям, че Иван Костов също стои като съдружник в „Юлен" АД. Истина е, че по него време бе дадена концесията на ски зоната Банско. Факт е, че той е запален скиор и много обичаше още като премиер пистите под Тодорка. От друга страна, „СИБанк" (тогава БРИБанк, свързана със Славчо Христов) се броеше за близка до синьото управление, но за ден и то при странни обстоятелства, за които бизнес дамата не иска да приказва, от ръцете на близкия до Костов Славчо Христов се оказа в ръцете на Цветелина Бориславова. Още от тогава през тази банка минаваха всички бюджетни плащания. Така, в ерата, когато банките в България все още не раздаваха кредити, което означава, че и не печелеха кой знае колко, Славчо Христов и кръгът „Олимп" около него и Иван Костов си преживяваха твърде добре. Дори и сега всяка банка гледа да се докопа до обслужването на бюджетните пари – гарантирани приходи.

Георги Костов: Построяването на лифтови и влекови съоръжения винаги върви със ски писти

Зам-министърът на земеделието и храните каза от парламентарната трибуна, че Законодателят предвижда право на строеж да се учредява само с решение на Министерски съвет.

Построяването на лифтови и влекови съоръжения винаги върви със ски писти. Ако нямаме процедурата на учредяване право на строеж, то тогава във всички не държавни – частни гори може да се тръгне към безконтролно строене, изсичане на горите, строене на ски писти и лифтове и влекове. Това каза от парламентарната трибуна заместник-министърът на земеделието и храните доц. Георги Костов, предаде репортер на Агенция „Фокус". Доц. Костов обясни, че поради тази причина, за да може държавата да оказва контрол върху този процес, заедно с общината се предлага текст, който трябва да бъде подкрепен. Законодателят предвижда право на строеж безсрочно или за определен срок да се учредява само с решение на Министерски съвет – за горски територии публична държавна собственост.

„Естествено е, че при изграждането на лифтове и влекове те представляват цяла просека, която трябва да бъде направена. Тази територия и тази площ се губи завинаги от горския фонд и не може да принадлежи към горския фонд. Коректно е и е редно да бъдат изключени от горските територии", заяви Меглена Плугчиева в подкрепа на предложения от комисията текст. Николай Пехливанов от „Атака" направи предложение тези територии да останат в горските територии. Меглена Плугчиева заяви: „В предложението, което правите г-н Пехливанов, прозират лобистки интереси на фирми, които искат да застроят горски територии – без да бъдат изключени териториите и без да се заплащат".

Пехливанов пък поиска прегласуване на целия текст, който първоначално бе приет под редакцията на комисията.

Десислава АНТОВА
Агенция "Фокус"
28 януари 2011 | 10:34